Fényerőszabályozható (dimmelhető) LED lámpák
![Fényerőszabályozható (dimmelhető) LED Fényerőszabályozható (dimmelhető) LED](/images/cikkek/flyer-dimmelheto-gu10-e27-led-lampak-cikk-2015-07-32.jpg)
A LED lámpák egyik gyenge pontja a fényerőszabályzóval való működtetés. Míg a hagyományos izzószálas lámpák, és a halogén fényforrások bármelyike gond nélkül üzemel bármilyen kivitelű fényerőszabályzóval vagy szabályzós kapcsolóval, addig a LED lámpák esetében speciális áramkört, külön a fényerőszabályzásra felkészített tápegységet igényel ez a funkció. Most négy teljesen új LED lámpát mutatunk be GU10-es és E27-es foglalatba, melyek már fel vannak készítve a fényerőszabályzásra, így használatukkal a hagyományos izzók komfortját kapjuk! (Frissítve: sajnos időközben a tesztelt pédányok kifutottak, de itt elérhetik az összes dimmelhető LED lámpánkat!)
Miért van szükség dimmelhető lámpára?
A világítástervezés során alaposan végig kell gondolni, hogy melyik helyiségben mit fogunk csinálni és ehhez mérten kell a lámpatestek helyét és a fényforrások erősségét méretezni. Azonban ha tanácstalanok vagyunk a fényerősséget illetően, vagy már a tervezéskor tudjuk, hogy esetenként kevesebb, alkalmanként pedig a teljes fényerőre szükségünk van érdemes egy fényerőszabályzóval kiegészíteni a világítási rendszert!
A mesterséges világítás által kialakított fényviszonyok a dimmeléssel igény szerint módosíthatóak. A múltban leginkább rendezvényeken, színházi előadásokon alkalmazták a fényerőszabályzást, azonban mára egy munkahelyre vagy vendéglátóegységre vonatkozóan szabvány is kimondja, hogy biztosítani kell a világítás szabályozhatóságát!
A fényerőszabályozás elsődleges feladata a komfortérzet javítása, ugyanakkor a fényerőcsökkentéssel az energiafelhasználás is mérsékelhető! A dimmerelés által elkerülhető, hogy túl sok fény legyen egy helyiségben, illetve ily módon beállíthatjuk az adott tevékenységhez szükséges fénymennyiséget. A 230 Voltos LED lámpák kibocsátott fényáramának szabályozására az eddigiekben csak korlátozott lehetőségek álltak rendelkezésre, viszont az áruházunkban elérhető dimmelhető LED lámpákat a hagyományos dimmerekkel tudjuk működtetni!
A fényerőszabályzás hasznos például egy nappaliban, ahol egy vendéglátás során nagyobb fényre van szükség, tévézéskor viszont alacsonyabb fényerő is elég lehet. Mindemellett egy hálószobában szinte javasolt is biztosítani a szabályozható fényerejű világítást, hiszen itt az intim-bizalmas hangulathoz és a pihenés nyugalmához is hozzájárulhat a gyenge fény! Ezentúl tehát GU10 fejelésű vagy E27 fejű LED izzókkal LED csillárokkal vagy akár ledes asztali lámpákkal is tervezhetünk szabályozható fényerejű hangulat-, általános vagy fővilágítást!
Ezek is érdekelhetik!
Mérési eredmények
Új termékek bevezetésénél minden esetben meg szoktuk mérni a lámpák valós fogyasztását és a teljesítmény tényezőt. A teljesítmény tényező (angolul power factor) ugyanis nemes egyszerűséggel szinte az összes lámpára a következő módon van megadva: PF>0,9.
A technikai (dobozon megadott) és a valós (mért) fogyasztással mostanában már nem volt probléma, de azért azt is minden esetben ellenőrizzük:
![GU10-es és E27 dimmelhető LED lámpák fogyasztása GU10-es és E27 dimmelhető LED lámpák fogyasztása](/images/cikkek/flyer-dimmelheto-gu10-e27-led-lampak-cikk-2015-07-32-01.jpg)
A fenti képen megtekinthetőek az eredmények, de itt lesznek az eredmények sorban, betűvel is:
- GU10 LED lámpa - 4 Watt: mért fogyasztás: 3,67 Watt; teljesítmény tényező (cos fi): 0,83
- GU10 LED lámpa - 6 Watt: mért fogyasztás: 5,76 Watt; teljesítmény tényező (cos fi): 0,89
- E27 LED lámpa - 10 Watt: mért fogyasztás: 9,23 Watt; teljesítmény tényező (cos fi): 0,77
- E27 LED lámpa - 12 Watt: mért fogyasztás: 11,95 Watt; teljesítmény tényező (cos fi): 0,84
A fényerőszabályzást is teszteltük, mind egy olcsó (Kopp), mind egy drága (Legrand) fényerő szabályzóval, és megfelelőnek találtatott az összes fényforrás. A technikai adottságokból következik, hogy fényerőszabályzásnál némi telefonnal kimutatható vibrálás keletkezik, ami egyébként szabad szemmel nem érzékelhető.
Természetesen a színhőmérsékletet és a megvilágítási értékeket is fényképeztük, mértük. A felső sorban lévő 2700Kelvines GU10-es LED lámpák jól láthatóan melegebb fényt biztosítanak, mint az alsó sorban szereplő E27-es foglalatú 3000 Kelvin színhőmérsékletű fényforrások.
![GU10-es és E27 dimmelhető LED lámpák színhőmérséklete és megvilágítási értékei. GU10-es és E27 dimmelhető LED lámpák színhőmérséklete és megvilágítási értékei.](/images/cikkek/flyer-dimmelheto-gu10-e27-led-lampak-cikk-2015-07-32-02.jpg)
A próbapadon a következő megvilágítási értékeket mértük:
- GU10 LED lámpa - 4 Watt: mért megvilágítás: 4465 lux
- GU10 LED lámpa - 6 Watt: mért megvilágítás: 7303 lux
- E27 LED lámpa - 10 Watt: mért megvilágítás: 3968 lux
- E27 LED lámpa - 12 Watt: mért megvilágítás: 5198 lux
Természetesen a kisebb teljesítményű GU10-es LED lámpák azért tudnak "nagyobb fényerővel világítani" mert sugárzási szögük kisebb, hiszen míg a körte LED lámpák 270° sugárzási szöggel érkeznek, addig a GU10-es foglalatba illeszkedők "csak" 50°-os szöggel. Természetesen ez nem hiba, hanem egyszerűen más felhasználási területre tervezték a két különböző foglalatú LED lámpát.
A színhőmérsékletek tekintetében most sajnos csak a meleg fényű változatokat teszteltük. Sajnos az E27-es foglalatú LED lámpákból csak meleg fehér fényű érkezett, azonban a GU10-es lámpák 4 Wattos és 6 Wattos változataiból is rendelkezésre áll mind a három színhőmérséklet, azaz a meleg mellett a természetes fehér és a hideg fehér fényű változat is.
240 lumen
50°
60 lumen/Watt
320 lumen
80 lumen/Watt
50°
864 lux
4269 Kelvin
Vélemények, értékelések
Ehhez a cikkhez még nem érkezett vélemény, értékelés.