Energiacímkék bemutatása
![2014. március 1-től érvényes energia címkék bemutatása 2014. március 1-től érvényes energia címkék bemutatása](/images/cikkek/energia-cimkek-cikk-2014-03.jpg)
2014. március 1-től az összes lámpatestet és fényforrást energia fogyasztás címkével (energiacímke) kell ellátni. Az energia címkéket a 874/2012/EU rendelet szabályozza, mely rendeletet teljes egészében megtekinthetik az előző linken. A Nemzeti Fogyasztóvédelmi hatóság szerint a rendelet hatálya nem terjed ki a 30 lumen alatti lámpák és LED modulokra, azonban csak akkor, ha nem világítás céljára forgalmazzák őket. Ez egy kicsit nehezen értelmezhető, hiszen ugyanazt a LED diódát lehet visszajelző fényként is értékesíteni (ekkor nem kell rá címke), illetve lehet világítási célú fényforrásnak is értékesíteni (ekkor kell rá címke). Biztos, ami biztos, mi a 30 lumen alatti fényáramú termékeket is elláttuk energia címkével, ebből baj nem lehet.
Az új címkék típusait szeretnénk bemutatni, megmagyarázni, hogy egy-egy felirat mit is jelent, hiszen sok olyan terméken is energiacímkét találunk, ami önmagában nem fogyaszt áramot.
Energia címkék az internetes áruházunkban
A rendelet célja, hogy a fogyasztó könnyen össze tudja hasonlítani a különböző fényforrásokat, és energiahatékonyságukat szem előtt tartva tudjon választani a kínálatból.
Nagyon sokat gondolkodtunk rajta, hogy milyen formában oldjuk ezt meg, hiszen a dobozok rendelkezésre állnak, le kell őket fotózni és a többi, nagyítható kép közé tenni. El is kezdtük, azonban az első néhány termék elkészülte után rájöttünk, hogy ez a megoldás nem lesz jó: túl sokat kell kattogtatni a vásárlónak, mire a címkéhez jut.
Ezért újrakezdtük a munkát, és legyártottuk az összes termékhez a címkét, majd közvetlenül a nagyítható képek alá beszúrtuk, hogy a címke látszódjon nagyban a termék képe mellett:
![Energia osztály címkék megjelenítése internetes áruházunkban Energia osztály címkék megjelenítése internetes áruházunkban](/images/cikkek/energia-cimkek-cikk-2014-03-internetes-aruhaz-webshop.jpg)
A fenti módszerrel könnyedén áttekinthetőek a termékinformációk, illetve a termékkép, az ár és az energia címke is. A válogatás további megkönnyítése érdekében érdemes használni a termék neve alatti lapozó linkeket (a fenti fotón jelölve). A lapozással az egy kategóriában lévő termékek között lépkedhetnek egyesével, így könnyen összehasonlíthatóak a különböző termékek.
Energia hatékonysági címkék
Az alábbi energiahatékonysági címkékkel már biztosan mindenki találkozott, ehhez hasonló címkékkel rendelkeznek pl. a háztartási gépek (mosógépek, hűtők, stb.) is. Értelemszerűen a magasabb osztályú termék jobban hasznosítja az energiát, így, ha egyébként minden műszaki paraméter megegyezik, akkor jobban megéri a magasabb osztályú terméket választani. A besorolás (A++)-tól (E)-ig terjed. A címkéken feltüntetésre kerül még a gyártó kódja és a termék cikkszáma is, illetve az 1000 órára (egy évre) vetített energiafogyasztás is kW-ban.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
A fenti típusú címkék tartoznak az összes olyan világítástechnikai termékhez, mely valamilyen foglalattal van ellátva, tehát cserélhetőek. Ilyenek pl. hagyományos E27-es, E14-es, GU10-es, GU5.3-as foglalattal ellátott fényforrások.
LED-del egybeépített lámpatestek energia címkéi
A különböző leddel egybeépített lámpatesteknél sajnos megszűnik az osztályba sorolás és az éves energiafogyasztás feltüntetése. Egyszerűen nem tudjuk elképzelni, hogy ezekben az esetekben a jogalkotó miért nem tartotta fontosnak az osztályba sorolást, hiszen minden adat rendelkezésre állna. A rendeletben megadott képlettel lehetne számolni, hiszen ismert a sugárzási szög, a lumen érték és a fogyasztás is. Sajnos minden ilyen lámpatest egy energiaosztály címkét kapott, összehasonlításra alkalmatlan, azonban legalább a rendelet számát kötelezően fel kell tüntetni... Ettől a kategóriától kezdve az energiacímkén megjelennek a különböző feliratok, mely feliratoknak magyarországi értékesítés esetén magyarul kell megjelenniük, így búcsút mondhatunk a nemzetközi dobozoknak, minden országban minden termékhez külön dobozt kell készíteni. Ez természetesen növeli a csomagolási költségeket, illetve nehéz helyzetbe hozza az olyan kereskedelmi céget aki több országba is exportál kis darabszámú terméket. A feliratból megtudhatjuk, hogy ez egy leddel egybeépített lámpatest, mely ledet nem lehet cserélni. |
![]() |
Üres lámpatestek címkéi
A rendelet kimondja, hogy a foglalattal ellátott, azonban fényforrást nem tartalmazó (tehát energiát nem fogyasztó) termékeket is el kell látni energia címkével. A címkének azt kell tartalmaznia, hogy a lámpatest milyen energia osztályú fényforrás fogadására alkalmas. Érdemes ezt a címkét jól szemügyre venni, hiszen itt dől el, hogy a vásárolt lámpatestbe a későbbiekben milyen izzót teszünk. A kompakt fénycsövekkel nincs baj, azonban ha a címke fémhalogén egőt tartalmaz, akkor készüljünk fel rá, hogy ebbe a lámpatestbe a későbbiekben is csak fémhalogén fényforrást tudunk elhelyezni. Ez a címke hivatott még a továbbiakban megvédeni minket attól, hogy egy műanyag lámpatestbe magas üzemi hőmérsékletű halogén izzót helyezzünk be. A műanyag házas lámpatestek általában csak B kategóriától jobb fényforrásokkal üzemeltethető címkét kapnak. Érdemes lett volna a címkén feltüntetni a lámpatest foglalatának típusát, azaz, hogy milyen foglalatú lámpát helyezhetünk bele. |
![]() |
Fényforrással ellátott lámpatestek
A fenti címke kiegészített változata ez. Abban az esetekben kap ilyen címkét a termék, ha a csomagban valamilyen fényforrást is csomagoltak. Ekkor feltüntetésre kerül a fentivel megegyező címke, ami meghatározza, hogy milyen típusú fényforrást tudunk a lámpatestbe helyezni, illetve a címke alján az, hogy jelenleg a csomag milyen energia osztályú fényforrást tartalmaz. |
![]() |
Tényleg volt erre szükség?
Az utóbbi két hónapban a világítástechnikai cégeknél a csapból is az energia címke folyik. Rengeteg problémát vet fel, nyilvánvalóan minden vállalkozástól befektetett munkát igényel, azonban mi úgy látjuk, hogy volt rá szükség, jó lesz ez. Magán a rendeleten látható, hogy mindenekelőtt a fogyasztó korrekt tájékoztatása a cél és ennek teljesülése mindig kívánatos. Persze egy-két dolgot át lehetett volna egy kicsit jobban gondolni, de reméljük a következő rendelet módosítás megoldja ezeket a problémákat.Reméljük, hogy a mellékelt energia címkék Önöknek is segítséget nyújtanak a választásban!
GU10
75 mm
IP20
Billenthető
Mattkróm
Vélemények, értékelések
Ehhez a cikkhez még nem érkezett vélemény, értékelés.